nie. Lut 28th, 2021

Pielęgnacja trawnika po zimie.

trawnik

Klimat umiarkowany ma to do siebie, że występują tutaj cztery pory roku. Każda inna, każda wyjątkowa. Zimą mamy wrażenie, że wszystko zasypia, zatrzymuje się, wręcz zamiera, żeby wiosną powtórnie ożyć w całej okazałości. Szczególnie rośliny, które właściwie są niewidoczne wiosną od początku zaczynają działać. Jak im pomóc, jak ułatwić ich budzenie się do życia. Co zrobić z trawnikiem, który latem zwykle jest soczysto- zielony, a jak znika śnieg mamy wrażenie, że nie będzie miał siły, żeby na nowo cieszyć nas swoim widokiem. Warto mu pomóc i zaangażować się w jego renowację, wtedy znacznie szybciej odzyska dawny blask.

Odnawianie trawnika krok po kroku.

Żeby nasze działania były skuteczne i przyniosły widoczny efekt po pierwsze trzeba stworzyć plan, który będziemy realizować krok po kroku. Najpierw należy usunąć martwe części trawnika, suche i pożółkłe źdźbła trawy. Utrudniają one znacznie rozwój młodej trawie i blokują dostęp wody do podłoża. Potrzebne do tego są grabie, albo jeśli chcemy uporządkować większe powierzchnie wertykulator, który doskonale usuwa stare źdźbła.  Kolejnym zabiegiem, który warto wykonać jest napowietrzanie trawnika, czyli po prostu nakłuwanie trawnika za pomocą wideł, kolców czy walca z bolcami. Dzięki temu dajemy oddech korzeniom, lepiej chłoną wodę i składniki mineralne. Jeśli skończymy powyższe czynności warto dokładnie obejrzeć całą powierzchnię trawnika i zlokalizować miejsca, które wymagają dosiania trawy. Robimy to mieszając nasiona z ziemią i rozsypujemy w miejscach gdzie są luki. W sklepach ogrodniczych znajdziemy również specjalne mieszanki zawierające nasiona i nawóz. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika, a w ciągu około miesiąca na pewno nie zauważymy różnicy gdzie były braki.  Kolejną rzeczą, o której nie można zapominać jest regularne koszenie, niezbyt krótko, żeby nie osłabiać trawy, ale regularnie, co siedem- dziesięć dni i zaczynamy już od końca kwietnia, a kontynuujemy przez cały sezon. Należy odpowiednio dobrać kosiarkę, żeby źdźbła cięła, a nie szarpała, dzięki czemu nie zniszczymy roślin. Żeby uniknąć żółknięcia trawy zadbajmy również o regularne i właściwe podlewanie. Zamontowanie zraszaczy na pewno nam to ułatwi, a jeśli dodatkowo ustawimy odpowiedni czas i odstępy, w których ma się podlewać, jedyne co nam zostanie to okresowe sprawdzanie, czy metoda się sprawdza i czy nie trzeba czegoś zmodyfikować. Trawa, żeby rosła piękna i zdrowa wymaga nawożenia. Dopasujmy nawóz do rodzaju trawnika jaki posiadamy, a potem działajmy z zaleceniami producenta. Nie można zapominać, że jeśli dobrze podlewamy i przycinamy trawnik to na pewno możemy spodziewać się również intruzów w postaci chwastów, które mają doskonałe podłoże do rozwoju. Zasada jest taka, że należy je usunąć zanim zakwitną i wydadzą nasiona. Wtedy mamy większą szanse na to, że się nie rozprzestrzenią. Niektóre chwasty źle reagują na koszenie, a jeśli sobie zupełnie z niemi nie radzimy warto sięgnąć po opryski i zastosować je miejscowo. Im bujniejszy trawnik tym mniejsza szansa na chwasty, bo nie mają miejsca, żeby wyrosnąć, pamiętajmy o tym siejąc nasze trawniki.

Podsumowanie.

 Zadbany dom, ogród, piękny trawnik, wszystko to wymaga ogromnej ilości pracy i zaangażowania. Mamy wiele narzędzi, żeby odpowiednio pielęgnować nasze domostwa, ale musimy poświęcić sporo czasu i energii, żeby efekt był zachwycający. Myślę jednak, że warto. Zielone trawniki  nie tylko cieszą oko, ale dodają energii, a z resztą zielony jest kolorem nadziei, a ta w obecnych czasach jest niezmiernie potrzebna wielu ludziom.