Ozdoba, ochrona, czy nieprzydatny gadżet- czym są okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne najczęściej kojarzą się z wakacjami, słońcem, plażą i urlopem. Kto z nas nie ma zdjęcia z opaloną uśmiechniętą twarzą w letnim stroju i w okularach na nosie. Przygotowując walizkę na urlop staramy się zabrać to co komfortowe i modne, dlatego zawsze pamiętamy o okularach przeciwsłonecznych. Czy oby tylko zawsze kupujemy je z odpowiednim przeznaczeniem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowych okularów?

Różnica między zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi a tymi z filtrem UV.

O ochronie skóry przeciw promieniowaniu UV mówi się bardzo dużo. Jest wiele sposobów, żeby bezpiecznie przebywać na słońcu, a jednocześnie nie wrócić z oparzeniami. Niestety nie zawsze zwraca się uwagę na ochronę oczu, a to bardzo wrażliwy narząd i promieniowanie UV może tutaj wyrządzić naprawdę wielkie szkody, począwszy od bardzo bolesnego, ale stosunkowo niegroźnego zapalenia spojówek i rogówki, a skończywszy nawet na nowotworach oka, jakim jest czerniak. A tutaj leczenie jest bardzo trudne, a proces dochodzenia do siebie długotrwały. Dlatego mając taką wiedzą trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co będzie lepsze, zwykłe bazarowe okulary, które nie posiadają żadnego filtra, a tym samym nie stanowią żadnej bariery dla promieni ultrafioletowych, czy okulary z filtrem UV, dzięki którym nasz wzrok nawet w okresie największego nasłonecznienia jest bezpieczny? Istnieje również gama okularów UV dla dzieci. Nie trzeba nikogo przekonywać, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego wybór po przeanalizowaniu staje się oczywisty i już nigdy nie będziemy mieli dylematu, czy pieniądze wydane na okulary z filtrem to dobra decyzja. Oczywiście ich cena jest większa niż plastikowych okularów, a co za tym idzie nie kupimy kilku par pasujących do różnego stroju, ale nie można narzekać tutaj na brak wyboru. Modele najczęściej są tworzone zgodnie z nowoczesnymi trendami i nie budzą wątpliwości estetycznych, a co najważniejsze zapewniają bezpieczeństwo naszym oczom.

Kiedy korzystać z okularów przeciwsłonecznych?

Noszenie okularów przeciwsłonecznych kojarzy się z czasem wakacyjnym. Jeszcze niedawno ktoś, kto zakładał je zimą budził niezłą sensację. Całe szczęście zmieniło się to i teraz nikogo nie dziwi fakt, że ktoś zakłada okulary przeciwsłoneczne w mroźny, słoneczny dzień. Stało się tak dzięki zwiększonej świadomości, że okulary to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim ochrona oczu. Dzięki różnym filtrom możemy czuć się bezpiecznie spacerując, żeglując, jeżdżąc na rowerze, czy na nartach. Właściwe każda aktywność na zewnątrz w słoneczny dzień powinna odbywać się w okularach.

Wybór filtra- czy to ważne?

Skoro już mamy wiedzę, że potrzebujemy okularów z filtrem UV, to czy potrzebujemy większej ilości informacji? Oczywiście tak, a to z tego względu, że mamy różne rodzaje filtrów. Sam filtr UV ma pięć kategorii, gdzie zero stanowi najsłabszą ochronę przed promieniami UV, a cztery nie przepuszcza ich w dziewięćdziesięciu kilku procentach. Jest jeszcze filtr polaryzacyjny, który sprawdza się w trudnych warunkach takich ja żeglowanie, narciarstwo, czy jazda samochodem, gdzie ryzyko oślepienia przez słońce jest bardzo duże. No i fotochrom, który występuje w okularach korekcyjnych i działa w ten sposób, że przyciemnie lub rozjaśnia szkła, w zależności od nasłonecznienia. Jak widać filtry te należy dopasować do swoich potrzeb, dzięki czemu mogą jeszcze lepiej spełniać swoją funkcję.

Podsumowanie

Okulary przeciwsłoneczne już dawno przestały być ozdobą, a stanowią ważną część ochrony naszego wzroku przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Oferta na rynku jest bardzo duża, stworzono wiele modnych wzorów, dzięki czemu każdy nie tylko będzie mógł czuć się bezpiecznie, ale i pięknie.

Leave a comment

Your email address will not be published.