Ile kosztuje wybudowanie domu?

Im jesteśmy bardziej dojrzali, tym bardziej potrzebujemy miejsca, gdzie będziemy mogli spokojnie odpocząć po pracy. A wielu z nas myśli również o emeryturze i potrzebuje własnego domu, gdzie chce ja spędzić. Niejednokrotnie wyobrażamy sobie takie miejsce. Niektórym wystarczy kilkadziesiąt metrów kwadratowych w bloku, jeszcze inni chcą mały przytulny domek blisko lasu, a kolejni będą potrzebowali dużej przestrzeni z mnóstwem miejsca dla gości. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważną inwestycją jest wybudowanie domu. I szczęściarzami są Ci, którzy nie muszą liczyć się z żadnymi kosztami, bo posiadają takie zasoby gotówki, że wystarczy im na stworzenie wymarzonego miejsca. Niestety większość osób najpierw musi policzyć koszty, a dopiero później starać się o kredyt, więc zanim dopną wszystkiego, jeszcze wiele nocy spędzi im sen z powiek pytanie ile to wszystko będzie kosztować? Żeby to zrobić należy określić jaki standard będzie dla nas zadowalający i jaką powierzchnię będzie zajmował. Cena metra kwadratowego zależy od kilku czynników, takich jak powierzchnia, kształt domu, liczba pięter, technologia z jaką dom jest budowany, wykończenie, a nawet region, gdzie jest postawiony, bo nawet takie same domy w różnych częściach Polski mogą mieć zupełnie różne ceny.

Dom w stanie surowym czy deweloperskim?

Żeby osiągnąć cel w postaci pięknego domu należy działać krok po kroku, czyli najpierw mieć działkę, na której taki dom powstanie, potem budujemy dom w stanie surowym zamkniętym, a dopiero potem zajmujemy się jego wykończeniem. Co oznacza, że dom jest w stanie surowym zamkniętym i ile taki dom kosztuje. W momencie, kiedy budynek ma dach, zamontowane oka, drzwi i ocieplenie mówimy, że jest w stanie surowym zamkniętym, natomiast dodatkowo, jeśli  zamontowane są instalacje, a tynki i wylewki zrobione, to już jest stan deweloperski. Najczęściej ceny budowy domu określa się za metr kwadratowy i jest to około czterech tysięcy złotych/metr kwadratowy, ale oczywiście bez kosztów działki. Jeżeli nie mamy działki warto wiedzieć, że najdroższa ziemia jest w Warszawie i okolicach, a najtańsza w województwach podlaskim i świętokrzyskim.  Dom w stanie surowym od dewelopera można kupić w przedziale cenowym 4-6 tys. złotych/metr kwadratowy, ale trzeba jeszcze pamiętać o kosztach działki i prac wykończeniowych. Właściwie to nie jest prosto określić cenę domu. Zawsze możemy zamówić kosztorys, ale to są również dodatkowe koszty, a poza tym kosztorys nie uwzględnia wszystkich wydatków, takich jak dozbrojenie działki, czy projekt domu ( a nie jest to mały koszt). Poza tym bardzo trudno oszacować ile będzie kosztowało wykończenie domu i zagospodarowanie terenu wokół niego. Przecież trzeba wykonać ogrodzenie, niektórzy potrzebują również zagospodarować taras, czy stworzyć ogród. Poza tym nie wiadomo, czy najtańsze usługi firm wykończeniowych są najlepsze. Jak widać na każdym etapie stykamy się z dylematami jakie rozwiązanie wybrać, a jest to szczególnie stresujące, bo budżet przeznaczony na budowę domu szybko potrafi się uszczuplać. Niestety nie ma jednoznacznych odpowiedzi i przedziałów cenowych, które są pewnikami, za dużo jest zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę. Zawsze cenny będą tylko szacunkowe, a koszt ostateczny poznamy dopiero po całkowitym wybudowaniu i wyposażeniu domu. Żeby jak najmniej zaskoczyć się na samym końcu warto mieć sprawdzonych doradców, którzy znają rynek bardzo dobrze i uczestniczyli w niejednym budowaniu domu. To na pewno będzie pomocne i zaoszczędzi nam stresu.

Podsumowanie         

Budowa domu mimo że jest faktem radosnym, to wiąże się z wieloma pojedynczymi decyzjami, które zdaje się, że nie maja końca. Warto się do nich dobrze przygotować, ale jednocześnie zostawić przestrzeń na zmiany i na to, że nie wszystko musi iść zgodnie z założeniami. Oszczędzi nam to wielu rozczarowań i na spokojnie będziemy mogli współpracować z ekipami, które budują nam wymarzone miejsce.

Leave a comment

Your email address will not be published.