Promieniowanie UV jest albo bagatelizowane, albo uważane za całe zło tego świata. Warto więc zdobyć nieco wiedzy na temat działania promieniowania na nasz organizm. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić przebywając na słońcu, a kiedy zdecydowanie lepiej jest schować się w cieniu.

Promieniowanie UV jest jednym z kilku rodzajów promieniowania, które dociera do nas wraz ze słońcem. Co więcej, można je podzielić dodatkowo na trzy typy. Niewielkie ilości promieni UV nie są dla nas szkodliwe. Wręcz przeciwnie – przebywanie na słońcu lub krótkie opalanie pozwala na wytwarzanie w naszym organizmie witaminy D3. Jest ona ważna dla naszego układu kostnego, zdrowia zębów, wpływa też korzystnie na działanie naszego układu immunologicznego. Co więcej, przebywanie na słońcu łagodzi wiele dolegliwości skórnych, takich atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Warto jednak pamiętać, że korzystny wpływ promieniowania dotyczy wyłącznie krótkotrwałego przebywania na słońcu. Opalanie się w nadmiarze jest już bowiem szkodliwe, gdyż promienie UV mogą przysporzyć nam więcej szkód niż korzyści.

Negatywne skutki promieni UV

Wysokie dawki promieniowania słonecznego nie są obojętne dla naszego organizmu. Wpływa ono na powstawanie w skórze wolnych rodników, które przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Skóra ma mniej kolagenu i elastyny, staje się mniej jędrna, wiotczeje i pokrywa się zmarszczkami. Jednak negatywne skutki estetyczne nie są wcale najgorsze. Promieniowanie UV przyczynia się do nadmiernego rogowacenia skóry, powstawania pieprzyków i innych zmian skórnych, które mogą przekształcić się w groźne nowotwory z czerniakiem na czele.

Uczulenia, wirusy i zaćma

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może również powodować fotostarzenie się skóry, trwałe przebarwienia czy fotodermatozy, czyli nienowotworowe choroby skóry, które powstają w wyniki długiego przebywania na słońcu. Może również pojawić się immunosupresja, czyli osłabienie działania układu odpornościowego. Nadmierne opalanie prowadzi między innymi do uaktywniania się wirusa opryszczki oraz innych wirusów, które w zdrowym organizmie często pozostają w uśpieniu. Promieniowanie UV w nadmiarze prowadzi również do powstawania zaskórników, reakcji uczulających, rumienia oraz oparzeń słonecznych. Warto również wspomnieć, że nadmiar słońca ma negatywny wpływ na nasze oczy. Badania wykazały, że nadmierna ilość promieniowania UVB jest jedną z przyczyn powstawania zaćmy. A ta choroba w ciężkim przebiegu może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Szczególnie groźne dla dzieci i młodzieży

Promieniowanie UV w nadmiarze jest groźne dla osób w każdym wieku, jednak szczególnie negatywnie wpływa na dzieci i młodzież. Ich skóra jest delikatniejsza niż u osób dorosłych, szybciej ulega poparzeniom, szybciej też zachodzą w niej negatywne zmiany. Nadmierne przebywanie na słońcu w młodym wieku może powodować wiele problemów w przyszłości. Naukowcy udowodnili, że nadmiar słońca w młodym wieku zwiększa ryzyko nowotworów u osób już dorosłych. Dzieci i młodzież warto więc szczególnie chronić przed słońcem i zadbać o to, aby nie przebywały na nim w czasie, gdy jest ono najmocniejsze.

Jak chronić się przed promieniowaniem?

W gorące, letnie dni, gdy słońce pali najmocniej, warto unikać przebywania na pełnym słońcu w środku dnia między godzinami 11.00 a 15.00. Wtedy promieniowanie jest najsilniejsze i najbardziej szkodzi skórze. Nawet, jeśli jesteśmy na wakacjach, plażowanie należy odłożyć na późne popołudnie lub na godziny poranne. Skóra i tak nam się opali, a jednocześnie nie będziemy narażeni na negatywne skutki działania promieniowania. Warto też szczególnie dbać o ochronę oczu. Stawiajmy na dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, które mają nie tylko ciemne szkła, ale również wyposażone w dobre filtry UV. Noszenie okularów przeciwsłonecznych pozwala chronić nasze oczy przed szkodliwymi promieniami.

Kremy, balsamy, odzież UV

Wiele osób chroni się przed słońcem poprzez używanie kremów czy balsamów do opalania. To dobre rozwiązanie, ale bardzo krótkoterminowe. Kosmetyki z filtrami UV chronią nasz przed szkodliwym wpływem promieniowania i oparzeniami słonecznymi. Nie oznacza to jednak, że wystarczy posmarować się balsamem z filtrem i można leżeć na słońcu bez ograniczeń. Wszystkie kosmetyki dosyć szybko są usuwane z naszej skóry przez pot, piasek czy wodę, chronią nas więc jedynie przez krótki czas. Dobrą alternatywą dla kosmetyków mogą być ubrania UV, które cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników słońca i opalania. Są one uszyte z tkanin o grubym splocie, w które dodatkowo wpleciono włókna dwutlenku tytanu. Chroni on przed promieniowaniem, gdyż je odbija. Odzież UV to dobre rozwiązanie zarówno na plażę, jak i na co dzień. Zapewnia długotrwałą ochronę i zwiększa bezpieczeństwo przebywania na słońcu.

Zapoznaj się z ofertą uvkids.pl

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *